categories

Nowe produkty

Nowe produkty
Mokra karma dla kota | zoo24.pl

Karma mokra dla Kota

Karmienie kotów: wszystko, co musisz wiedzieć

Miękki kotek, ciepły kotek, mała kuleczka – zaraz, kiedy on tak urósł? Pierwszy rok życia kociaka jest pełen gwałtownego wzrostu! Jeśli dbasz o jego potrzeby żywieniowe, wiesz, że karma mokra dla kota zawiera mnóstwo dodatkowych kalorii i składników odżywczych, które wspierają zdrowy rozwój i wzrost twojego ulubieńca.

 

Zwykle około 12 miesiąca można uznać, że kociak zbliża się do dorosłości. Ważne jest, aby odpowiednio dostosować żywienie do poszczególnych etapów życia. Ogólnie rzecz biorąc, dorosłe koty muszą jeść mniej białka i tłuszczu niż kocięta, więc dieta musi być modyfikowana w miarę dojrzewania zwierzaka.

 

Karma mokra dla kociąt a starszych kotów

Oto podstawowe różnice między potrzebami żywieniowymi obu etapów życia:

 • Kalorie - dorosłe koty muszą stosować dietę niskokaloryczną. W dużej mierze jest to spowodowane zmniejszoną potrzebą zamiany kalorii w energię – z czasem zauważysz, że twój kociak może zacząć preferować dłuższe drzemki od całodziennych psot i zabaw, do których był przyzwyczajony. Karma dla dorosłych kotów odpowiada za tę zmianę poziomu energii. Ilość kalorii całkowite w każdej saszetce lub puszce jest niższa niż znajdująca się w karmach dla małych kotków.
 • Tłuszcze - twój kociak prawdopodobnie rozsmakował się w tych obfitych posiłkach zawierających około 20% dobrych tłuszczów. Przekonasz się, że najlepsza karma mokra dla kota będzie mniej bogata, a wiele opcji będzie miało obniżoną zawartość tłuszczu i kwasów tłuszczowych. W porównaniu z karmą dla kociąt, karma dla dorosłych kotów zawiera nieco mniej kwasów omega-3 i omega-6; dwa składniki odżywcze, które pomogły rozwinąć niegdyś maleńki układ nerwowy, wzrok i ważne organy twojego kociaka.
 • Niezbędne minerały - aby utrzymać rosnącą gęstość kości, impulsy mięśniowe i wzrost sierści, karma dla kociąt często ma wyższy profil mineralny niż karma dla dorosłych kotów. Twój rosnący kot będzie potrzebował nieco mniej wapnia, fosforu i magnezu niż wtedy, gdy był młodszy.

 

Należy pamiętać, że w zależności od rasy i stylu życia, Twój kot może mieć podstawowe potrzeby żywieniowe, dlatego zawsze dobrze jest skonsultować się z weterynarzem przed zmianą diety.

 

Zmiana karmy

Przejście z karmy dla kociąt na karmę dla dorosłych kotów zależy od wagi i wieku. Koty zwykle osiągają 90% swojej dorosłej masy ciała w wieku od 10 do 12 miesięcy. Jest to bezpieczny czas na rozpoczęcie zmiany; chyba że twój kot jest większej rasy. Na przykład Maine Coon osiąga dojrzałą wagę dopiero w wieku około 2 lat.

 

Jak wprowadzać nową żywność?

Twój kot z pewnością ma swoje ulubione smaki i szybko się zorientuje jeśli zmiany w odżywianiu będziesz wprowadzać gwałtownie. Jeśli wprowadziłeś do diety swojego kociaka różne smaki i konsystencje na wcześniejszym etapie jego życia, to przejście będzie znacznie płynniejsze. Najlepiej jest zapoznać pupila z różnymi smakami na długo przed osiągnięciem przez niego dojrzałości, zacznij oferować mu szerszą gamę pokarmów. Połączenie karmy wilgotnej i suchej to zawsze dobry początek.

 

Zaleca się również powolne i metodyczne wprowadzanie karmy dla dorosłych kotów, aby zminimalizować rozstrój jelit. Ponieważ kociak był przyzwyczajony do jednego rodzaju diety, wszelkie gwałtowne zmiany wpłyną na jego wewnętrzną florę bakteryjną, powodując czasami katar i wymioty. Najlepszym sposobem na przejście na żywność dla dorosłych jest rozłożenie procesu na tydzień. Możesz posłużyć się sprawdzonym schematem:

 • dzień 1 i 2 - połącz 25% karmy dla dorosłych z 75% karmą dla kociąt,
 • dzień 3 i 4 - połącz 50% karmy dla dorosłych z 50% karmą dla kociąt,
 • dzień 5 i 6 - połącz 75% karmy dla dorosłych z 25% karmą dla kociąt,
 • dzień 7 - podawaj w 100% jedzenia dla dorosłych

 

Możesz również użyć tej metody przejścia, aby bezpiecznie zapoznać kota z nowymi konsystencjami i smakami jedzenia.

 

Ile powinien jeść kot?

O ile weterynarz nie powiadomi cię o określonych wymaganiach dotyczących porcji w oparciu o rasę kota lub podstawowy stan zdrowia, zwykle można bezpiecznie postępować zgodnie z wytycznymi producenta dotyczącymi porcji. Podczas zmiany karmy należy co tydzień monitorować wagę kota – jeśli zauważysz nietypowe zmiany w masie ciała lub kondycji kota, odpowiednio dostosuj porcje. Porozmawiaj z weterynarzem, jeśli nie masz pewności co do samodzielnego dostosowywania porcji. Karma mokra ile powinien jeść kot zależy więc od etapu rozwoju.

 

Metody karmienia – najważniejsze wskazówki

Większość właścicieli kotów dobrze sobie radzi z karmieniem swobodnym – daje to twojemu kotkowi swobodę kontrolowania, kiedy i ile chce jeść. Podczas tego przejścia możesz rozważyć bardziej ustrukturyzowany czas posiłków; zwłaszcza jeśli masz aktywnego kota (zmiana dziennego spożycia kalorii może być dla niego dziwna). Wybór posiłków z bardziej kontrolowanymi porcjami 2 razy dziennie pomoże wam obojgu wejść w rutynę, jednocześnie dostosowując się do tych zmian życiowych.

 • Możesz spróbować karmienia ręcznego. Więź, którą dzielicie, zapewnia bezpieczną przestrzeń, w której kociak może spróbować czegoś nowego.
 • Karma mokra dla kota junior powinna być podawana na płaskim naczyniu, ponieważ zwierzęta czują się bezpieczne i pewne, gdy ich wąsy nie dotykają krawędzi miski. To bardzo ważne!
 • Spróbuj ogrzać wilgotne jedzenie do temperatury pokojowej (jeśli trzymałeś je w lodówce). Twój niepewny kotek może chcieć polizać nowe jedzenie przed nurkowaniem, więc połóż odrobinę jedzenia na krawędzi naczynia.

 

Karma z puszki czy z saszetki?

Od początku XIX wieku producenci żywności stosują proces puszkowania na dużą skalę, aby utrzymać świeżość żywności i wydłużyć okres przydatności do spożycia żywności łatwo psującej się. Proces puszkowania został również szybko przyjęty przez przemysł karmy dla zwierząt domowych.

 

Obecnie na rynku istnieje ogromna różnorodność posiłków dla kotów. Właściciele najczęściej zaczynają od wyboru rodzaju karmy, następnie podejmują decyzję o pojemności i opakowaniu – puszki czy saszetki. Mnóstwo osób nie widzi różnicy, a głównym kryterium wyboru staje się cena. A to duży błąd! Wybór karmy musi być dostosowany do potrzeb kota.

 

Karma w puszkach od bardzo dawna cieszy się popularnością. Ale każdy posiadacz kota musi sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli zwierzę nie zje całej zawartości od razu po otwarciu, pokarm trzeba przełożyć do zamykanego pojemnika i włożyć do lodówki.

 

Saszetki z jedzeniem dla kotów pojawiły się nieco później, ale bardzo szybko zyskały uznanie. Jednak niezależnie od rodzaju opakowania, na pierwszym miejscu powinna być jego zawartość. Pokarm w dużej mierze odpowiada za dobry stan zdrowia i ogólne samopoczucie kota, dlatego karma musi być wysokiej jakości i dostosowana do potrzeb. Należy unikać pokarmu, który w swoim składzie ma zbożowe wypełniacze, konserwanty i polepszacze smaku.

 

Karma powinna zapewniać  kotu wszystkie potrzebne składniki odżywcze (z wyjątkiem wody) i stanowić główną część diety twojego kota. Pokarmy uzupełniające to zazwyczaj smakołyki i są niekompletne pod względem odżywczym – nie powinny stanowić więcej niż 10% diety.

 

Karmę dla kotów można sklasyfikować według zawartości wody:

 • sucha karma (<14%),
 • mokra karma (>60%),
 • półwilgotny (14-59%) - ta kategoria ogranicza się głównie do smakołyków.

 

 

Karma mokra dla kota puszki czy saszetki?

Mówiąc o mokrej karmie, warto przytoczyć pewną ciekawostkę. Koty wyewoluowały z suchych obszarów geograficznych, a ich reakcją na pokarmy o niskiej zawartości wilgoci jest koncentracja moczu, a nie picie większej ilości wody. Typowy koci pokarm ma wilgotność >60% i sugeruje się, że karmienie mokrą karmą byłoby bardziej odpowiednim sposobem dostarczania kotom wody niż poleganie na wodzie pitnej.

 

Podejrzewa się, że odwodnienie u kotów może być czynnikiem ryzyka kilku chorób, w tym choroby nerek. Nie jest jednak jasne, czy karmienie suchą karmą powoduje niedostateczne lub gorsze nawodnienie w porównaniu z karmieniem mokrym. Istnieje kilka badań oceniających wpływ karmienia suchą i mokrą karmą na stan wody kotów, a wyniki są sprzeczne.

 

Zalety mokrej karmy

Karma mokra jest gotowana w wysokiej temperaturze w celu sterylizacji, co skutkuje dłuższym okresem przydatności do spożycia niż karma sucha przed otwarciem, ale po otwarciu jest bardziej psująca się. Istnieje kilka tekstur dostępnych w mokrej żywności, takiej jak mus, bochenek, kawałki w sosie lub w galarecie. Sucha żywność jest głównie ekstrudowana, ale można ją również upiec. Karma mokra jest droższa niż sucha w przeliczeniu na kalorie.

 

Karmy mokre są szczególnie przydatne w przypadku:

 • Zdrowie układu moczowego - Mokre pokarmy są przydatne do promowania większej ilości bardziej rozcieńczonego moczu, co jest przydatne w zapobieganiu problemom z drogami moczowymi – hipoteza jest taka, że mokra żywność będzie promować bardziej rozcieńczony mocz, co może skutkować niższym stężeniem składników zapalnych w układzie moczowym. pęcherz.
 • Kontrola wagi - Woda nie dostarcza kalorii, dlatego karma mokra zawsze ma niższą gęstość energetyczną (kalorie) niż karma sucha. Typowe suche diety dostarczają więcej niż 3-4 kcal/g (niektóre diety są nawet wyższe), podczas gdy mokre karmy dostarczają 0,8-1,5 kcal/g, a niektóre diety odchudzające dostarczają nawet mniej. Z tego powodu mokra karma ma większą objętość i może pomóc w planach odchudzania lub profilaktyki wagi.
 • Zaparcia - odwodnienie jest czynnikiem ryzyka zaparć, a karmienie mokrą karmą może być korzystne w takich przypadkach. Powszechnym zaleceniem jest podawanie karmy w puszkach kotom cierpiącym na ten problem.

 

Jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia?

Koty mogą jeść do dziesięciu małych posiłków dziennie, w zależności od ich wielkości i zapotrzebowania na kalorie. Kocięta zjadają więcej niż koty dorosłe, ale koty starsze jedzą najmniej. Niemniej jednak twój kot powinien jeść co najmniej raz lub dwa razy dziennie. Jeśli  lubi mniejsze posiłki, a ty lubisz go karmić o określonych porach, może jeść nawet pięć razy.

 

Pomijanie posiłków dla kotów różni się od pomijania posiłków dla ludzi (lub psów). Pomijanie posiłków jest o wiele bardziej niebezpieczne dla kotów, ponieważ ich ciała nie są zbudowane do przechowywania energii. Koty potrzebują regularnych dostaw białka, aby przetrwać, w przeciwnym razie ich narządy zaczną się zamykać. Nawet zdrowy kot, który jest nawodniony, może ulec niewydolności narządów z powodu niedożywienia w ciągu zaledwie trzech lub czterech dni.


Jaka najlepsza karma dla kota?

Najlepsza karma dla Twojego pupila to taka, która jest dobrze dobrana. Przede wszystkim powinna być przystosowana do indywidualnych potrzeb. Aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych powinniśmy wybrać pokarm odpowiedni do jego wieku, aktywności fizycznej, bądź problemów zdrowotnych jeśli takie występują. Mokra karma to idealna podstawa bądź urozmaicenie diety Twojego zwierzaka. Dobrze dobrana karma dostarczy pupilowi niezbędnej energii, zadba o zdrowie i prawidłowy rozwój w każdym etapie jego życia.

Subcategories

 • Royal Canin
 • Alpha Spirit
 • Animonda
 • Applaws
 • Benek
 • Brit Care
 • Brit Premium
 • Bozita
 • Catz Finefood
 • Dolina Noteci
  <p>Rynek oferuje niezliczoną ilość mokrych karm dla kotów do wyboru, a wybór tej najlepszej może być naprawdę bardzo trudny. Decyzja o tym, czym karmić kota powinna być przemyślana i świadoma.</p> <p><b>Karma Dolina Noteci dla kota </b>jest nie tylko smaczna, ale niesie ze sobą dodatkowe korzyści odżywcze i zdrowotne. W przeciwieństwie do suchej karmy, mokra zapewnia dodatkowe nawodnienie, co jest szczególnie ważne, jeśli kociak nie pije wystarczającej ilości wody. Decydując się na mokrą karmę dla kotów, możesz pomóc swojemu kociemu przyjacielowi zwiększyć dzienne spożycie wody. Pomaga to utrzymać ich zdrowie w ryzach, zapobiega chorobom dróg moczowych i problemom z nerkami.</p> <p> </p> <h2>Korzyści mokrej karmy dla kotów</h2> <p>Jako bezwzględni mięsożercy, koty nie mogą się rozwijać na węglowodanach dietetycznych ani na produktach roślinnych. <b>Dolina Noteci karma mokra</b> jest bogatsza w białko, a uboższa w węglowodany. Z tego powodu mokra karma dla kotów może pomóc właścicielom zwierząt kontrolować nie tylko wagę, ale także spożycie kalorii. Oprócz wspomagania nawodnienia i unikania zbędnych węglowodanów, mokra karma ma wiele innych korzyści zdrowotnych:</p> <ul> <li>Różnorodność smaków - podobnie jak ludzie, kocięta mogą być bardzo wybrednymi smakoszami. Z biegiem czasu mogą się znudzić spożywaniem tego samego rodzaju karmy . Na szczęście <b>Dolina Noteci karma dla kota</b> ma nie tylko lepszy smak, ale także mocniejszy zapach. To czyni ją bardziej atrakcyjną opcją.</li> <li>Łatwe jedzenie – <b>Dolina Noteci dla kota saszetki</b> zwykle jest doskonałym wyborem dla kociąt z problemami z zębami, które mogą utrudniać żucie suchej karmy dla zwierząt domowych.</li> <li>Wysoka zawartość białka - karma mokra jest przydatna, jeśli chodzi o wspieranie masy mięśniowej i siły kości, dzięki zawartości głównych składników bogatych w białko zwierzęce.</li> <li>Mniej przetworzona - mokra karma dla kotów przechodzi mniej etapów przetwarzania niż karma sucha. Mniej przetworzona opcja zapewnia zdrowszy, bardziej naturalny produkt.</li> </ul> <h2>Ile powinien jeść kot?</h2> <p>Koty mają zróżnicowane potrzeby żywieniowe w zależności od takich czynników, jak etap życia, waga, styl życia i ogólny stan zdrowia. Aby zdecydować, ile mokrej karmy powinien jeść twój kot, weź pod uwagę następujące czynniki:</p> <ul> <li>W domu/poza domem - koty przebywające w domu nie potrzebują tyle energii, jak te spędzające większość czasu na zewnątrz. W związku z tym potrzebują mniej kalorii. Koty przebywające na zewnątrz, mogą wymagać większej ilości posiłków.</li> <li>Rodzaj karmy - karma mokra i sucha znacznie różnią się zarówno pod względem liczby kalorii, jak i składników odżywczych. Z tego powodu upewnij się, że zapewniasz kotu odpowiednią ilość karmy, zwłaszcza gdy mieszasz oba rodzaje. Skonsultowanie się zarówno z weterynarzem, jak i z wytycznymi na opakowaniu także może okazać się pomocne.</li> <li>Waga - kontrola wagi u kotów jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie problemów, takich jak cukrzyca. Jeśli nie mają idealnej wagi, zaleca się odpowiednie dostosowanie wielkości porcji, zawsze upewniając się, że otrzymują niezbędne składniki odżywcze.</li> <li>Etap życia - młodsze koty mają zróżnicowane potrzeby żywieniowe w porównaniu z kotami starszymi lub dorosłymi. Dlatego <b>Dolina Noteci dla kota junior/kociąt</b> jest dostosowana do poszczególnych etapów życia zwierząt. To samo dotyczy kotek karmiących lub ciężarnych.</li> </ul> <h2>Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kota?</h2> <p><b>Dolina Noteci dla kota skład</b> posiada wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym białko, które jest bardzo ważne. Koty potrzebują także określonych witamin, minerałów i aminokwasów, których trawienie nie wymaga wysiłku. Ogólnie rzecz biorąc, mądrze jest unikać karm dla kotów bogatych w wypełniacze, ponieważ dostarczają one minimalnej wartości odżywczej. Składniki takie jak soja, pszenica i kukurydza są wykorzystywane w wielu posiłkach dla kotów, ale lepiej ich unikać.</p> <p>Bez względu na to, czy twój kociak jest wybredny, czy nie, możesz mieć pewność, że pokocha niesamowity smak karmy Dolina Noteci. Ta karma jest bogata niezbędne składniki odżywcze, tak potrzebne do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.</p>
 • Felix
 • Grandorf
 • Happy Cat
 • Hill's
 • Kattovit
 • Kitekat
 • Miamor
 • Morando dla kota
 • Natural Trial
 • Petner
 • Piper
 • Purina Cat Chow
 • Purina Gourmet
 • Purina One
 • Rafi
 • Sheba
 • Whiskas
 • Wiejska Zagroda
 • Vitakraft
 • Frendi

Aktywne filtry